Dům Václava Letošníka a Boženy Letošníkové

Na první pohled i prostorově patří rodinný dům pro Václava Letošníka od Františka Kavalíra mezi domy velmi jednoduché. V roce 1933 zmizela terasa a byla nahrazena dvěma místnostmi. Velkou úpravou prošel i vstup a fasáda se třemi pásovými šestidílnými okny. Ty byly nahrazeny velikostně stejnými, ale trojdílnými okny. 

Architekt

František Kavalír

(*1878 Osek +1932 Praha)

Architekt, publicista a stavební podnikatel, žák Jana Kotěry a spolužák Josefa Gočára na Uměleckoprůmyslové škole v Praze.  V roce 2014 spoluzakladatel Společnosti architektů a spolku Za starou Prahu, dále spoluzakládal Artěl, instituci pro vybudování českého uměleckého průmyslu, jejímž byl předsedou. Ta sdružovala progresivní osobnosti české výtvarné a designérské scény. Na Babě navrhl domy Uhlíř a Letošník a se svým bratrem Václavem byli zároveň také staviteli těchto i dalších domů, které nenavrhovali.

1899-1903
studium u prof. Jana Kotěry na Uměleckoprůmyslové škole v Praze
později společně s bratrem Václavem stavitelská činnost v Praze
aktivní činitel Artělu a Svazu československého díla (SČSD)

Významnější realizace
 
kolem 1923
škola, Vinohradská třída, Praha-Vinohrady
kolem 1925
škola, Humpolec
kolem 1927
obytný komplex, Praha-Hřebenka
1928
trojdům, Praha-Střešovice
domy Svazu stavebních podnikatelů, Praha-Nové Město

1932 rodinný dům Antonína Uhlíře a rodinný dům Boženy a Václava Letošníkových, Baba,
Praha-Dejvice

Majitel

Václav Letošník a Božena Letošníková

Václav Letošník (1891-1955) patřil mezi nejlepší české místopisce. Podílel se na archivní rozluce s Rakouskem po roce 1918, věnoval se místopisnému názvosloví při Akademii věd, byl vedoucím Archivu Ministerstva vnitra. Až do své smrti pak působil jako vedoucí ve Státním ústředním archivu.