Dům Ludmily Herainové a Karla Heraina

První ze tří realizací na Babě od Ladislava Žáka je rodinný dům pro ředitele Uměleckoprůmyslového musea v Praze Karla Heraina a jeho ženu Ludmilu nese opět velice moderní a osobitý rukopis Ladislava Žáka. Tentokrát v prvku originálně  pojatého poloválcového schodiště vedoucího z přízemí až na sluneční terasu zakončenou střešní markýzou. Tvar schodiště propůjčuje domu  aerodynamický, námořní charakter. Pásová okna ve všech podlažích jsou důsledně orientována k výhledu na Pražský hrad a na vltavské údolí. 

Architekt

Ladislav Žák

(*1900 Praha +1973 Praha)

Architekt, malíř, interiérový a nábytkový návrhář, teoretik a pedagog, žák Josefa Gočára na AVU. Při pobytu ve Francii, Německu a Holandsku ho zajímaly funkcionalistické stavby, architektura Bauhausu a holandský racionalismus. Tři výjimečné domy na Babě (Zaorálek, Herain a Čeněk) byly vrcholem jeho funkcionalistické tvorby, kde uplatnil funkcionalistické principy: volný půdorys, rozlehlé pokoje propojené s venkovními terasami, světlé fasády a pásová okna. Patrný je i vliv nautického styl-kajutové ložnice, zaoblené tvary budov a kruhová okna, střechu Herainovy vily završil kapitánským můstkem. Funkcionalistické a puristické byly i jeho interiéry a nábytek. Po názorových neshodách se stavebníky se začal věnovat krajinářské architektuře a urbanismu, shrnul ve spisu Obytná krajina (1947). V socialismu zůstal díky architektovi Frágnerovi pedagogem na architektuře na AVU.

1919-1924
studium malířství na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Karla Krattnera
1924-1927
studium architektury na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Josefa Gočára
1927-1930
vyučoval kreslení na průmyslových školách v Brně a v Plzni
1927-1948
samostatný architekt v Praze
1945-1973
docent zahradní a krajinářské architektury na Akademii výtvarných umění v Praze

Významné realizace

1932 rodinný dům Ludmily a Karla Herainových, rodinný dům Bohumila Čeňka a rodinný dům Huga Zaorálka, Baba, Praha-Dejvice

1932-33
vila Dr. Ing. Miroslava Haina, Praha-Vysočany
1934-35
vila filmového režiséra Martina Friče, Praha-Hodkovičky
přestavba vlastního obytného domu s malými byty, Praha-Letná
1936-37
vila herečky Lídy Baarové, Praha-Dejvice
1946
památník obětem 2. světové války, Ležáky

Majitel

Ludmila Herainová a Karel Herain

Vynikající český historik umění Karel Vladimír Herain (1890-1953) byl velký propagátor moderního designu i architektury. Byl také členem výstavního výboru osady Baba. Společně s grafikem Sutnarem a architektem Žákem sestavili roku 1932 reprezentativní knihu O bydlení. Karel Herain byl po roce 1948 donucen nedobrovolně opustit místo ředitele Uměleckoprůmyslového musea v Praze a do své smrti se poté věnoval své soukromé umělecké sbírce. Současný majitel se úspěšně snaží o co nejvěrnější zachování původního charakteru domu.