Dům Bohumila Čeňka

Rodinný dům pro prof. Bohumila Čeňka je druhou realizací Ladislava Žáka na Babě ve snaze vytvořit standardní malý rodinný dům. Podařilo se mu však vytvořit výjimečnou vilu s uličním průčelím vysoce originálního vzezření s lodním oknem. Architekta Žáka nepochybně zaujala Le Corbusierova teze o tom, že dům je strojem na bydlení, kterou však ještě obohatil o „námořní tvarování” inspirované architektem Hansem Scharounem. Ve třicátých letech vznikla podle Žáka přístavba garáže a později ještě architekt Jíra rozšířil zimní zahradu na další zasklený obytný prostor. 

Architekt

Ladislav Žák

(*1900 Praha +1973 Praha)

Architekt, malíř, interiérový a nábytkový návrhář, teoretik a pedagog, žák Josefa Gočára na AVU. Při pobytu ve Francii, Německu a Holandsku ho zajímaly funkcionalistické stavby, architektura Bauhausu a holandský racionalismus. Tři výjimečné domy na Babě (Zaorálek, Herain a Čeněk) byly vrcholem jeho funkcionalistické tvorby, kde uplatnil funkcionalistické principy: volný půdorys, rozlehlé pokoje propojené s venkovními terasami, světlé fasády a pásová okna. Patrný je i vliv nautického styl-kajutové ložnice, zaoblené tvary budov a kruhová okna, střechu Herainovy vily završil kapitánským můstkem. Funkcionalistické a puristické byly i jeho interiéry a nábytek. Po názorových neshodách se stavebníky se začal věnovat krajinářské architektuře a urbanismu, shrnul ve spisu Obytná krajina (1947). V socialismu zůstal díky architektovi Frágnerovi pedagogem na architektuře na AVU.

1919-1924
studium malířství na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Karla Krattnera
1924-1927
studium architektury na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Josefa Gočára
1927-1930
vyučoval kreslení na průmyslových školách v Brně a v Plzni
1927-1948
samostatný architekt v Praze
1945-1973
docent zahradní a krajinářské architektury na Akademii výtvarných umění v Praze

Významné realizace

1932 rodinný dům Ludmily a Karla Herainových, rodinný dům Bohumila Čeňka a rodinný dům Huga Zaorálka, Baba, Praha-Dejvice

1932-33
vila Dr. Ing. Miroslava Haina, Praha-Vysočany
1934-35
vila filmového režiséra Martina Friče, Praha-Hodkovičky
přestavba vlastního obytného domu s malými byty, Praha-Letná
1936-37
vila herečky Lídy Baarové, Praha-Dejvice
1946
památník obětem 2. světové války, Ležáky

Majitel

Prof. Bohumil Čeněk

Prof. Bohumil Čeněk (1869-1960) zasvětil celý život hudební pedagogice a metodice zpěvu. V roce 1939 obdržel za svou práci zlatou medaili Pěvecké obce československé.